Összefoglaló a NAV online számlaadat szolgáltatás kiterjesztéséről, az adatok továbbításának kötelezettségéről és a rendelkezés alóli kivételekről
Az általános forgalmi adóról szóló törvény 2020. július 1-től hatályos módosítása elrendeli, hogy a belföldi adóalanyok (minden jogi személy, aki rendelkezik 3 részből álló adószámmal) az általuk belföldi adóalany részére kibocsátott számláiknak meghatározott adatairól az adóhatóság felé online adatszolgáltatást teljesítsenek tekintet nélkül a számla értékére.
Magánszemély részére kiállított számlák adatai ebben az évben nem továbbítandók a NAV felé, de 2021. január 1-től a számlaadat szolgáltatási kötelezettség ezekre is kiterjed.
Fenti kötelezettség alól több tevékenység ellenértékeként kifizetett számla esetében – így a családi bölcsőde és napközbeni gyermekfelügyelet szolgáltatásban is – vannak kivételek.
Nem kell olyan számla adatait továbbítani az adóhatóság felé, amely
- a szolgáltatói nyilvántartásban szereplő engedélyes alap és kiegészítő tevékenységének végzésének díját tartalmazza, amennyiben a szolgáltatásokat működtető jogi személy fenntartók közszolgáltatónak minősülnek (áfa tv. 85/B. § (4)) és nem kötelesek számla kiállítására (áfa tv. 168.§).
- Mivel az alapítványok, egyesületek, nonprofit gazdasági társaságok, az egyházak, állami és önkormányzati gazdálkodók az áfa tv. 85/B. § (1))bekezdésben szereplő közfeladat végzésével kapcsolatban nem kötelesek számlát kiállítani (áfa tv. 168.§). Így akkor sem kell adatot szolgáltatniuk ha mégis számlát állítanak ki.
A NAV oldalán található összeállításban szerepel, hogy a „KATA” szerint adózók az általuk végzett gazdasági tevékenység miatt áfaalanyok. Emiatt fennáll az adatszolgáltatási kötelezettségük akkor is , ha áfa tekintetében alanyi adómentességet választottak vagy kizárólag közérdekű vagy speciális jellegére tekintettel adómentes (tárgyi adómentes) tevékenységet végeznek.”
A tárgyi adómentes fő tevékenység melletti egyéb – nem az áfa tv. 85/B (1) bekezdés szerinti – tevékenységek után kibocsátott számlákra már nem vonatkozik az adatszolgáltatás alóli felmentés. Az ebbe a körbe tartozó egyéb tevékenységgel kapcsolatban kiállított számla adatait – amennyiben belföldi adóalanynak lett kiállítva – továbbítani kell az adóhatóságnak.
Az adatok továbbítása két módon valósítható meg:
- gépi vagy a NAV online számlázó program használatával vagy
- kézi számla kiállítása esetén a kézi számla adatainak beküldésével.
A gépi számlázó program választása esetén a használt programot cégkapunkon vagy ügyfélkapunkon keresztül be kell jelenteni a NAV-hoz és el kell végezni a NAV online számlaadat rendszerrel való összekapcsolást. A gépi számlázó program a bevitt számlák adatait továbbítja a NAV-nak, a sikeres érkeztetés visszaigazolása a NAV-tól a gépi számlázó programon keresztül történik.
Kézi számla használata ennél jóval idő és energiaigényesebb. Ekkor a számlázási adatok kézi online feltöltését (500 eFt feletti áfa esetén 1 napon belül, alatta 5 napon belül) a NAV rendszerben rendelkezésre álló felület kitöltésével lehet teljesíteni.
Figyelem:
Bármelyik számlázást választja a NAV-nál regisztrálnia kell a számlaadat szolgáltatás használatára. A regisztráció határideje 2020. június 30!
- Az adóalanyok a kötelezettségüknek csak az online számlaadat szolgáltatásba való regisztrációt követően tehetnek eleget.
- Több számlázó program használatát is be lehet jelenteni, de az adóhatósággal csak egy összekapcsolódási lehetőség van.
- A gépi számlázás mellett is lehet kézi számlatömböt is használni. A számla kibocsátására nem kötelezett tárgyi adómentes tevékenységről nyugtát is ki lehet állítani.
- Nagyon fontos új szempont, hogy adóalanyoknak kibocsátott számla esetén feltétlenül szerepelnie kell a vevő adószámának. Ugyanez vonatkozik a befogadott számlákra is, azok is csak akkor kerülhetnek be a könyvelésbe, ha szerepel rajtuk a kibocsátó adószáma.
- A NAV rendszerén belül le lehet tölteni valamennyi költségszámlát amelyet a nevünkre állítottak ki. Érdemes is ellenőrizni, hogy a költségszámlák és a könyvelés adatai megegyeznek. A pénzkezelési szabályzatban mely a számviteli politika része – legyen rögzítve, hogy ki vásárolhat a cég/szervezet részére.
- A számlán a tárgyi mentes opció kiválasztására nagyon oda kell figyelni. Ha valaki nem a tárgyi, hanem az alanyi mentességet jelöli be veszélybe kerülhet az adómentessége. A rendszer számolja a kiadott számlák összegeit és ha a keret 12 milliós árbevételt a cég meghaladja, akkor fenyegeti az áfakörbe való áthelyezés.
- 2020. július 1-től belföldi számlát a teljesítéstől számított 8 napon belül kell kiállítani az eddig érvényes 15 nap helyett. Ha pl. valaki a tárgyhót követő hónapban számláz, akkor azt meg kell tennie a teljesítést követő hónap 8. napjáig.
Az online regisztráció leírása számos helyen megtalálható. Alább mellékeljük a lépéseket, amit a szamlazz.hu oldaláról töltöttünk le. Tapasztalatunk szerint a valamennyi számlázó programot szolgáltató cég készít leírást az ügyfeleiknek, ezek segítségével a feladat megoldható, bár egyszerűnek nem mondható.